Wągrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Barbara Kucharska

Barbara Kucharska

Wspaniałą wycieczkę po sześciu krajach Europy rozpoczęła 47-osobowa grupa słuchaczy sekcji turystycznej WUTW 26.04.2024r. Pierwszym zwiedzanym miastem było Brno w Czechach na Morawach. Jest to siedziba wielu mniejszości narodowych. Spacerując po mieście Pan przewodnik zwrócił nam uwagę na pomnik Rycerza na koniu, symbolizującego odwagę, umiarkowanie i sprawiedliwość. Brno liczące 396 tys. mieszkańców posiada 6 uczelni, najwyższe instytucje wymiaru sprawiedliwości oraz 9 kościołów katolickich. Symbolem miasta jest Katedra św. Piotra i Pawła, pałace mieszczańskie, bogaty barokowy kościół minorytów ze świętymi schodami. Jest tu też najwyższy budynek w Czechach, a ma tylko 120 m.

Następnie przez Austrię i Słowenię (zielone płuca Bałkanów) zajechaliśmy na nocleg do Stubickich Toplic w Chorwacji. W drugim dniu udaliśmy się do Parku Narodowego Plitwickich Jezior, aby pospacerować pośród 16 jezior, zachwycających kaskadowymi wodospadami, wapiennymi progami i turkusową lub zieloną wodą. To tutaj rozpoczęła się wojna domowa i różne niebezpieczne sytuacje, o czym dowodzą podpalone domy.

Po przekroczeniu granicy zamykającej strefę Schengen dotarliśmy do Medjugorie w Federacji Bośnia i Hercegowina. Tu weszliśmy na górę objawień Podbrdo, gdzie 24.06.1981r. objawiła się po raz pierwszy sześciorgu dzieciom Matka Boża. Wizjonerzy to: Ivanka, Marija, Ivan, Mirjana, Jakov i Vidzka. Objawienia cały czas występują, a najważniejszy przekaz to to, że na końcu zatriumfuje Najświętsze Serce Maryi i Najświętsze Serce Pana Jezusa.

Prawdziwą oazę w kamieniu zobaczyliśmy na rzece Trebiżat. Ten naturalny fenomen to wodospad Kravica z wodnym amfiteatrem poniżej wodospadu.

Kolejne zwiedzane miasto to Mostar – miasto wieloetniczne. Mieszkają tu Bośniacy, Chorwaci i Serbowie. Stąd trzech prezydentów, którzy zmieniają się co 8 miesięcy i 3 języki urzędowe. Symbolem miasta jest Stary Most łączący 2 brzegi rzeki Neretvy. W latach 90-tych XX w. Mostar był centrum konfliktu etnicznego pomiędzy Serbami i Chorwatami.

Następnego dnia wróciliśmy do Chorwacji liczącej 1250 wysp, aby zwiedzić perłę Adriatyku – Dubrownik w Dalmacji. Miasto zbudowane z okolicznego białego wapienia co 3 – 4 dni nawiedzają trzęsienia ziemi o małej amplitudzie. Kręcono tu film ,,Gra o tron”. Spacerując starówką mijaliśmy Pałac Rektorów, gdzie rektor wybierany był na 1 miesiąc. Wtedy nie było korupcji. Obok zwiedziliśmy skromną barokową katedrę ze 167 relikwiami, a stacje drogi krzyżowej utworzono z rozdrobnionych muszli. Zachowała się też twierdza z XI w., która chroniła miasto przed najazdami Wenecjan. Akcentem polskim jest Pomnik Ivana Gundulica, autora poematu ,,Osman”, przedstawiającego scenę z bitwy pod Chocimiem i triumf Polski, jako symbol nadziei na wyzwolenie. Wspaniałą atrakcją było przepłynięcie statkiem po Adriatyku.

Kolejny dzień, to odpoczynek w Neum na plaży nad Adriatykiem, w którym żyją jeżowce lub kąpiel w otwartych basenach. W Zatoce Neum hodowane są mule, które można było spróbować podczas posiłków.

W 6-tym dniu wycieczki udaliśmy się do Splitu z pięknym Pałacem Dioklecjana, Katedrą św. Duje, Świątynią Jowisza, a ze szczelin murów zwisały kapary. Z tutejszego portu otwarte są wrota do Włoch i poszczególnych wysp Adriatyku.

Po zrobieniu zakupów udaliśmy się 30-kilometrową trasą Jana Pawła II do Trogiru – chorwackiej Wenecji. Tu w labiryncie wąskich uliczek znajduje się Katedra św. Wawrzyńca, Pałac Cipiko, kościół św. Sebastiana, kościół NMP. Do serca miasta wprowadza Brama Lądowa z bogato zdobionym portalem. Po zaopatrzeniu się w regionalne pierożki ravioli wróciliśmy do Stubickich Toplic.

Następnego dnia wyruszyliśmy w kierunku Bratysławy mijając Dolinę Neretvy, zaopatrującą Chorwacje oraz Bośnię i Hercegowinę w warzywa i owoce. W Bratysławie, graniczącej z Austrią i Węgrami Pani przewodnik pokazała nam zamek 85 m. nad poziomem Dunaju, pomnik moru na placu rybnym, Katedrę św. Marcina, bramę michalską, ratusz, Pałac prymasowski, teatr, klasztor noterdamek, most wiszący na linach i 2 pylonach.

Potem zjedliśmy obiad na wzgórzu Devin, podziękowaliśmy przewodniczce i wspaniałym kierowcom i szczęśliwi wracaliśmy do Wągrowca. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej wycieczki, dla niejednego ,,wycieczki życia”.

Czytaj więcej...

Międzypokoleniowe spotkanie

niedziela, 12 maj 2024
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca zespół Nani Ke Ola został zaproszony do Przedszkola nr 2 im. M. Konopnickiej w Wągrowcu. Dzieci miały okazję obejrzeć występy naszych koleżanek i kolegów oraz zatańczyć z nimi podczas warsztatów. To międzypokoleniowe spotkanie dało obu stronom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci.
Czytaj więcej...

Osoby, które zgłosiły udział w wycieczkach organizowanych przez sekcję regionalną WUTW w dniach 23 lub 30 czerwca 2024r. proszone są o dokonanie wpłaty pierwszej raty na konto nr 82 8959 0001 0007 5297 2000 0010 w nieprzekraczalnym terminie do 7 czerwca br.

Wysokość pierwszej raty:

- członkowie sekcji regionalnej - 70 zł

- osoby spoza sekcji regionalnej - 94 zł

Uwaga: nie dokonanie wpłaty w podanym terminie zostanie uznane za rezygnację z wycieczki.

Organizatorzy: Zofia Zawol - tel: 509 897 511, Natalia Byczyńska - tel: 782 152 126

Czytaj więcej...

9 maja 2024 o godzinie 18:00 do Galerii MDK, ul. Kościuszki 55 zapraszamy na wernisaż wystawy czasowej w interpretacji słuchaczy sekcji plastycznej Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będzie to wyjątkowy wieczór pełen inspiracji i odkryć artystycznych. Spotkajmy się, aby wspólnie celebrować kreatywność i pasję naszych studentek. Wystawa będzie dostępna do oglądania do 2 czerwca 2024. Nie przegapcie okazji, aby zanurzyć się w świat sztuki.

Czytaj więcej...

Wielkopolska Infolinia Wsparcia

środa, 24 kwiecień 2024

Wielkopolska Infolinia Wsparcia jest częścią projektu ”Wielkopolskie Telecentrum Opieki” dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027”.

Numer telefonu: 61 449 94 99 (opłata zgodnie z cennikiem operatora)

Godziny Obsługi: poniedziałek-piątek godziny: 8.00-15.00

Grupa docelowa: Osoby starsze w wieku 60+ z województwa wielkopolskiego. Opiekunowie z województwa wielkopolskiego.

Cel: Zapewnienie wsparcia, informacji oraz doradztwa w różnych aspektach życia codziennego i społecznego.

Co oferujemy? Kontakt telefoniczny z Asystentami Teleopieki, z którymi: Porozmawiasz na codzienne tematy. Uzyskasz Informacje na temat dostępnych usług dla osób starszych i opiekunów w Wielkopolsce. Uzyskasz porady dotyczące korzystania z systemu pomocy społecznej. Otrzymasz wskazówki dotyczące dostępnych zasobów i programów wsparcia w regionie.

Kontakt: Anna Szwak, tel. 724 587 551, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Wysocka, tel. 724 587 326, e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

#FunduszeUE# FunduszeEuropejskie #WIW

Czytaj więcej...

Świadomy pacjent

poniedziałek, 22 kwiecień 2024

Ruszyła kampania ,,Świadomy pacjent". Wejdź na stronę:  https://pacjentilekarz.pl

Znajdziesz tam bardzo cenne informacje.

Czytaj więcej...

Kwietniowy wykład

wtorek, 16 kwiecień 2024
25.04.2024r. /w czwartek/ o godz. 13.00 w Sali Kina MDK w Wągrowcu, ul. Kościuszki 55 wykład obowiązkowy pt. ,,Udar niedokrwienny mózgu, objawy które powinny zaniepokoić” wygłosi dr Kamila Sadaj-Owczarek – Kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
Czytaj więcej...

,,Łączy nas pacjent” to projekt Rzecznika Praw Pacjenta oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz pacjentów. Celem są wspólne działania polegające na udzielaniu wsparcia osobom zgłaszającym się na ogólnopolską bezpłatną Infolinię 800 190 590. Projekt zakłada, że pacjenci i ich bliscy kontaktujący się z Rzecznikiem za pośrednictwem Infolinii, będą mogli porozmawiać nie tylko ze specjalistami Biura Rzecznika Praw Pacjenta, ale też dyżurującym ekspertem danej organizacji. Dzięki temu uzyskają kompleksową informację i wsparcie w zakresie danego schorzenia lub obszaru opieki zdrowotnej.

Harmonogram dyżurów specjalistów znajduje się w załącznikach

Czytaj więcej...

Z uwagi na wyjazd do Chorwacji w dniu 25.04.2024r. zajęcia sekcji turystycznej WUTW zostały przeniesione na 18.04.2024r.

godz. 16.30. Członków sekcji serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej...

Straciliśmy współtwórcę WUTW

wtorek, 09 kwiecień 2024

,,Są chwile by działać i takie,

kiedy należy pogodzić się z tym,

co przynosi los”- A. Einstein

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Wyjątkowej Osoby

Śp.

Dra Huberta Palucha

Był On działaczem na rzecz edukacji i rozwoju. Współtworzył i wspierał merytorycznie i finansowo Wągrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, za co w 2013 roku został uhonorowany tytułem ,,Mecenasa Kultury”. Będzie nam Doktora bardzo brakowało.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w sobotę 13.04 o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Wojciecha w Wągrowcu. Pożegnanie zmarłego nastąpi tego samego dnia o godz. 11.00 z Kaplicy Cmentarza Komunalnego w Wągrowcu.

Rodzinie zmarłego i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Zarząd i Słuchacze Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Czytaj więcej...
Sponsor strony WUTW: dr Hubert Paluch Stronę wykonała firma migland.pl  2012

 

www.wutw.wagrowiec.pl